Son 4 ayda Azərbaycan 30,72 min dollarlıq 3,85 ton gavalı və göyəm idxal edib
8 iyul, Fineko/abc.az. Bu ilin yanvar-aprel aylarında Azərbaycan 30,72 min ABŞ dolları dəyərində 3,85 ton gavalı və göyəm idxal edib.
Dövlət Statistika Komitəsindən bildirilib ki, bu, 2025-ci ilin eyni dövrünün göstəricisindən dəyər ifadəsində 17 %, kəmiyyət olaraq – 10 % çoxdur.
Hesabat dövründə Azərbaycan Cənubi Afrikadan 24 min ABŞ dolları dəyərində (bir il əvvəlki göstəricidən 22,5 % çox) 3 ton (+25 %), Çilidən 4,44 min ABŞ dolları dəyərində (+48 %) 0,56 ton (+47 %), Vyetnamdan 2 min ABŞ dolları dəyərində 0,25 ton, İrandan 0,15 min ABŞ dolları dəyərində (-96 %) 0,03 ton (-96 %), Tailanddan 0,13 min ABŞ dolları dəyərində 0,01 ton (1 il əvvəl tədarük olmayıb) məhsul alıb.
Bu il son 16 ildə (qeyd: xarici ticarət üzrə açıq istifadədə olan rəsmi statistika 2011-ci ilə kimidir) ilk dəfə olaraq Vyetnamdan gavalı və göyəm tədarük həyata keçirilib.

8 июля, Fineko/abc.az. В январе–апреле 2026 года Азербайджан импортировал 3,85 тонны слив и тёрна на сумму $30,72 тыс.
В Государственном комитете по статистике сообщили, что это на 17 % больше в стоимостном выражении и на 10 % больше в количественном по сравнению с показателем за аналогичный период 2025 года.
В отчетный период Азербайджан закупил в Южной Африке 3 тонны продукции на сумму $24 тыс. (на 22,5 % больше по сравнению с прошлым годом, по объему +25 %), в Чили — 0,56 тонны на сумму $4,44 тыс. (+48 %; по объему +47 %), во Вьетнаме — 0,25 тонны на сумму $2 тыс., в Иране — 0,03 тонны на сумму $0,15 тыс. (–96 %; по объему –96 %), в Таиланде — 0,01 тонны на сумму $0,13 тыс. (поставок годом ранее не было).
В этом году впервые за последние 16 лет (примечание: официальная статистика по внешней торговле в открытом доступе — с 2011 года) осуществлены поставки слив и тёрна из Вьетнама.