30 sentyabr, Fineko/abc.az. Xəbər verdiyimiz kimi, son 5 ilin ilk 6 ayı üzrə hər il tikinti-quraşdırma işlərinə sərf olunan vəsaitin həcmi artıb.
ABC.AZ-ın məlumatına görə, bu barədə Media Təhlil Mərkəzinin (MTM) Dövlət Statistika Komitəsinin açıqladığı rəsmi rəqəmlər əsasında apardığı təhlillərdə göstərilib.
Qalan 1,81 milyard manat həcmində tikinti-quraşdırma işləri digər bölgələrimizdə həyata keçirilib. Bu bölgələr arasında ilk sıranı böyük fərqlə Xızı rayonu tutub.
Cari ilin ilk 6 ayında Xızı rayonunda aparılan tikinti-quraşdırma işlərinin həcmi 404,3 milyon manat təşkil edib.
İkinci sırada isə 141,5 milyon manat həcmində tikinti-quraşdırma işləri ilə Şirvan şəhəri yer alıb.
Ölkənin ikinci böyük şəhəri olan Gəncə 129,9 milyon manat, üçüncü böyük şəhəri olan Sumqayıt 114 milyon manatlıq tikinti-quraşdırma işləri ilə sıralamada ardıcıl yer alıb.
Bu kateqoriya üzrə ilk onluğu 40,4 milyon manat həcmində tikinti quraşdırma işləri ilə Şamaxı rayonu qapayıb.

30 сентября, Fineko/abc.az. За 6 месяцев вырос объем средств, ежегодно затрачиваемых на строительно-монтажные работы.
Как сообщает ABC.AZ, об этом говорится в анализе, проведенном Центром анализа СМИ на основе официальных данных, опубликованных Государственным комитетом по статистике.
Остальные строительно-монтажные работы в объеме 1,81 млрд манатов были проведены в других регионах. Первое место среди этих регионов с большим отрывом занял Хызынский район.
За 6 месяцев 2025 года объем строительно-монтажных работ, проведенных в Хызынском районе, составил 404,3 млн манатов.
На втором месте — город Ширван со строительно-монтажными работами на сумму 141,5 млн манатов.
Второй по величине город страны, Гянджа, получил 129,9 млн манатов, третий по величине город, Сумгаит, - 114 млн манатов.
Первую десятку в этой категории замкнул Шамахинский район со строительными монтажными работами на сумму 40,4 млн манатов.